Find en af kommunens andre hjemmesider

Flere af Norddjurs Kommunes institutioner og afdelinger har egen hjemmeside. Du kan finde dem her ved at vælge emne og herefter vælge den hjemmeside, du vil gå til.

Gå ind på den valgte hjemmeside
Forstør eller formindsk teksten på hjemmesiden.
 
 

Kandidater til kommunalvalget

Se listen over de opstillede kandidater til kommunalvalget.

I linket nedenfor kan du se en liste over kandidater og valgforbund i Norddjurs Kommune til kommunalvalget 2017 på pdf.

Opstillede kandidater pr. parti

Nedenfor en samlet liste over de opstillede kandidater fordelt på partier og startende efter partibogstav.

Alle opstillede kandidater på én liste

A: Socialdemokratiet

  • Jan Petersen, Sangstrup
  • Lars Møller, Grenaa
  • Allan Gjersbøl Jørgensen, Grenaa
  • Bente Hedegaard, Auning
  • Else Søjmark, Grenaa
  • Karoline Bergkvist Søgaard, Rimsø
  • Niels Basballe, Grenaa
  • Fritz Birk Sørensen, Allingåbro
  • Valdemar Haumand, Grenaa
  • Hans Fisker Jensen, Bønnerup
  • Kenneth Møller Kajhøj, Grenaa
  • Lars Pedersen, Udbyhøj
  • Mariane Lund Jensen, Grenaa
  • Carl-Erik Würtz Pallesen, Grenaa
  • Tom Bytoft, Auning
  • Henning Nørskov, Grenaa
  • Søren Mogensen, Øster Alling
  • Carsten Pleman, Holbæk
  • Jens Borgaard Jensen, Grenaa

B: Radikale Venstre

  • Jørn Juul Sørensen, Grenaa
  • Mathilde Teddy Christensen, Ramten
  • Else Brask, Grenaa
  • Svend Arup, Gjerrild
  • Sven Skovmand, Stenvad
  • Maya Kathrine Andersen, Ørum

C: Det Konservative Folkeparti

  • Benny Hammer, Grenaa
  • Henriette Vendelbo, Allingåbro
  • Mads Jensen, Grenaa
  • Per Skjødt Hansen, Bønnerup
  • Alice Holst Brask, Grenaa
  • Kenneth Klarskov Sakæussen, Grenaa
  • Ole Olesen, Grenaa
  • Arne Holm-Hansen, Auning

F: Socialistisk Folkeparti

  • Mads Nikolajsen, Grenaa
  • Jytte Dalgaard, Lyngby
  • Jytte Schmidt, Vivild
  • Gitte Busck, Nørager
  • Aleksander Myrhøj, Grenaa
  • Nanna de Courcy, Grenaa
  • Jytte Faurholt Jacobsen, Hemmed
  • Erik Knudsen, Grenaa

I: Liberal Alliance

  • Jens Meilvang, Auning
  • Michael Vejlstrup, Grenaa
  • Sebastian Rode-Møller Grauert, Grenaa
  • Jacob Sandsgaard, Emmelev
  • Carlo F. Christensen, Glesborg

L: Borgerlisten Norddjurs

  1. Leo Petersen, Allingåbro
  2. Harald Grønlund, Drammelstrup
  3. Anna-Grethe Johansson, Grenaa
  4. John Secher Eriksen, Grenaa
  5. Torben Bach Sørensen, Grenaa

O: Dansk Folkeparti

  • Steen Jensen
  • Diana Skøtt Larsen
  • Inger K. Andersen
  • Helle Ringberg
  • Pia Bjerregaard
  • Jens K. Lundager

V: Venstre - Danmarks LIberale Parti

  • Kasper Juncher Bjerregaard
  • Lars Sørensen
  • Kristina Hviid
  • Lars Østergaard
  • Niels Ole Birk
  • Rikke Albæk Jørgensen
  • Hans Husum
  • Jacob F. Mikkelsen
  • Henriette Linea Busse
  • Jens Bagger
  • Kai Hansen
  • Mette Thomsen
  • Cay Wulff Sørensen
  • Niels Peter Gleerup
  • Søren Holck

Ø: Enhedslisten - De Rød Grønne

  • Ulf Harbo, Glesborg Kær
  • Inky Remy, Karlby
  • Henrik Holmsted Pedersen, Robstrup
  • Birgitte Poulsen, St. Sjørup
  • Steen Nymann, Grenaa
  • Lone Bording, Stokkebro
  • Kis Bøggild Nielsen, Hemmed
  • Elsemarie Brøndum, Glesborg